Hledat někoho, kdo by se netěšil na zaslouženou dovolenou po náročném čase stráveném v práci, by se pravděpodobně značně podobalo pátrání po pověstné jehle v kupce sena. Mnoho lidí však musí v okamžiku, kdy se chystají odcestovat na tuzemskou nebo zahraniční dovolenou, vypořádat s problémem, co si počít se svým pejskem. Ne každý má totiž tu možnost, že se mu o něj po dobu jeho nepřítomnosti postarají příbuzní či známí. Jiní lidé se potom od svých čtyřnohých miláčků nehodlají odloučit ani na dovolené. Bez nich by to jednoduše nebylo ono!
Cestování s pejskem po EU podléhá závazným pravidlům
Dovolená u moře nebo na horách se psem již dnes nepředstavuje nic výjimečného. Na zvýšenou poptávku turistů musely reagovat i cestovní kanceláře, které již v současnosti mají ve své nabídce řadu apartmánů a hotelů, které s touto možností počítají. Vždy je však třeba pamatovat na to, že v rámci Evropské unie je sice cestování se psem zcela běžné, existují ovšem pravidla, která je nezbytné dodržovat! Pes musí především vlastnit svůj pas, který mu vystaví veterinář. Ten také zvíře označí mikročipem nebo viditelným tetováním. Nutností je mít u sebe i doklad o platném očkování proti vzteklině.
Pes v autě nesmí ohrozit bezpečnost silničního provozu
Po České republice se majitelé psů pravděpodobně vydají na cestu hlavně autem. Rozhodně by přitom neměli podceňovat předběžné naplánování cesty kvůli zastávkám a pes musí být v autě na takovém místě, aby se minimalizovalo riziko vzniku problémů. U menších psů se doporučuje umístit je na dobu cesty do přepravky, větší plemena bývají zpravidla převážena v zavazadlovém prostoru, který je oddělen prostřednictvím sítě nebo mřížky. Vyráběny jsou dnes již i speciální bezpečnostní pásy pro psy. S psem v roli navigátora na své cestě nepočítejte, na přední sedadlo totiž rozhodně nepatří!